چه فرقی بین کالج و دانشگاه وجود دارد؟

زمانی که تحصیلات خود را در مقطع دبیرستان به اتمام می­رسانید برای اینکه در مورد آینده­ تحصیلی تصمیم گیری کنید معمولا دو راه پیش روی شما وجود دارد: انتخاب کالج یا دانشگاه. اما زمانی که بحث انتخاب می­رسد، سردرگمی انتخاب بین این دو بوجود می­ آید که باید کدام یک را انتخاب کرد؟

چه تفاوتی بین این دو وجود دارد و یا به عبارت دیگر کدام یک بهتر و مناسب ­تر هستند؟ در ادامه به بیان تفاوت ­هایی که بین کالجو دانشگاه وجود دارد می ­پردازیم تا تصمیم گیری راحت ­تر شود:

  • هدف اصلی کالج فعالیت در زمینه­ آموزش و آماده سازی نیروهای متخصص و حرف ه­ای برای بازار کار است که بیشتر آموزش ­ها به صورت عملی است تا افراد فارغ التحصیل پس از اتمام دوره آموزشی بتوانند به سرعت وارد بازار کار شده و نیاز جامعه را برطرف کنند اما در دانشگاه تلاش می­شود تا برنامه ­های آموزشی تئوری با هدف افزایش درک و دریافت اطلاعات کار شود و مدت زمان بیشتری هم طول می­کشد.

 

  • معمولا مسیر تحصیلی در کالج به صورت سه مقطع کاردانی، لیسانس و دریافت گواهینامه یا Certificate است درحالی که برای دانشگاه­ ها دوره­ لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تعریف شده است.

 

  • در کل جمعیتی که در دانشگاه ­­ها وجود دارند بیشتر از کالج است لذا در کالج بخاطر جمعیت کمتری که وجود دارد تعامل با اساتید بهتر و بیشتر بوده و در دانشگاه بخاطر کلاس­ های شلوغ­ تر این تعامل نیز کمتر است.

 

  • در طی زمان میزان پرستیژی که کلمه­ دانشگاه پیدا کرده نسبت به کالج بسیار بیشتر است به همین دلیل اکثر افراد به دلیل پیش زمینه­ ذهنی که دارند تمایل بیشتری به دانشگاه پیدا می­کنند.

 

  • مدت زمان تحصیل در دانشگاه بیشتر است مثلا در دوره­­ لیسانس حدود 2 تا 3 سال طولانی ­تر است ولی در انتها کار و فرصت­های شغلی با پرستیژ بالاتر و سطح درآمد بیشتر نصیب شما خوهد شد اما در کالج در مدت زمان کمتر می­توانید به بازار کار سطح متوسط راه پیدا کنید.

منابع:

 

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 3   میانگین: 5/5]

Call Now Button