دوره ­های PBD چه دوره­ هایی هستند؟

دوره ­های PBD مخفف (Post Baccalaureate Diploma یا Postbac) برای کسانی است که بر روی مدرک لیسانس دوم یا مدرک دوم برای ورود به فوق لیسانس کار می­کنند و از قبل مدرک لیسانس دارند. مدرک دوره PBD به عنوان فوق لیسانس نیست اما یک سطح بالاتر از مدرک لیسانس است. ضمن دوره­ ی PBD باعث می­شود تا فرد متقاضی:

 • شایستگی حضور در دوره ­ی ارشد را پیدا کند.
 • دارای مدرک لیسانس در رشته­ ی دیگر به اندازه 20 واحد یا حتی بیشتر معادل سازی کند یا مدرک دومی از مقطع لیسانس را دریافت کند.

 

 [adning id=”3152″] 

 

پیش نیاز دوره ­های PBD:

این دوره ­ها معمولا بین 3 تا 5 ترم در مقطع پیشرفته لیسانس با حدود 60 واحد دارند و حداقل سه واحد اقامت روی واحدهای گفته شده اضافه می­شود. دوره ­های ESLA یا English as a Second Language را نیز باید گذرانده باشید.

مدت زمان دوره­ های PBD:

هر متقاضی دوره­ ی PBD باید آن را در طی 2 سال تحصیلی از زمان شروع ثبت نام تکمیل کند. بعد از این مدت زمان در صورتی که فرد موارد مطالعاتی را پشت سر نگذشته باشد، اخراج خواهد شد.

فارغ التحصیلی از دوره­ های PBD:

 • فرد متقاضی حتما باید میانگین معدل 5 یا CGPA 5 داشته باشد که این حداقل مقدار است.
 • فرد متقاضی باید در امتحانات هر درس حداقل نمره ­ی C یا بالاتر کسب کرده باشد.
 • متقاضیان باید حتما با دپارتمان، آموزشگاه عالی و مؤسسه مربوطه در مورد برنامه ریزی دیپلم و انتخاب رشته­ ها مشورت کرده باشند.

دوره ­های PDD چه دوره ­هایی هستند؟

دوره­ های PDD یا Post Degree Diploma مدرک دانشگاهی تحصیلات تکمیلی هستند که پس از مقطع لیسانس دریافت می­شوند. فرق دوره ­های PDD با PBD این است که در این دوره ­ها افرادی که مدرک لیسانس دارند تمایل دارند تا مهارت­ های حرفه ­ای خود را گسترش دهند و از این طریق پس از فارغ التحصیلی شانس خود را برای کسب فرصت ­های شغلی عالی با درآمد مناسب افزایش دهند.

این دوره ­ها بین 2 تا 3 ترم طول می­کشند و حدود 30 واحد نیز دارند و به نوعی زیر مجموعه ­ی دوره ­های PBD محسوب می­شوند.

در کل نیز تا الان متوجه شده ­اید که دوره ­های PBD و PDD کاملا با مقطع فوق لیسانس متفاوت هستند چرا که دوره­ ی master یک مقطع آکادمیک جداگانه است که می­تواند در رشته و دوره­ای کاملا متفاوت با مقطع لیسانس فرد متقاضی باشد و الزامات آن نیز کاملا متفاوت است. به عنوان مثال فرد حتما باید دوره ­ی لیسانس را گذرانده باشد و برای پیشرفت موقعیت تحصیلی و کاری الزامی است اما شرکت در دوره­ های گفته شده اختیاری است.

دوره های PBD و PDD به افرادی توصیه می شود که پس از تحصیل در کانادا به دنبال کار می باشند و سپس اقامت، اما دوره های مستر به کسانی توصیه می شود که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را داشته تا بتوانند در دانشگاه تدریس نمایند. در صورت وجود هر گونه ابهام می توانید با تلفن های مستقیم موسسه تماس گرفته تا کارشناسان ما به بهترین نحو شما را راهنمایی نمایند.

منابع:

 

 

 

 

  برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

  بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

  لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
  [تعداد: 4   میانگین: 5/5]

  Call Now Button