معرفی آزمون GMAT

آزمون (GMAT (Graduate Management Admission Test، هر سال توسط مؤسسه­ غیر انتفاعی GMAC برگزار می ­شود که برای ارزیابی مهارت­ های کمّی و شفاهی داوطلبینی است که قصد دارند در مقطع فوق لیسانس در رشته ­هایی نظیر MBA، اقتصاد، حسابداری و امور مالی در کشورهای مثل آمریکا، کانادا و 114 کشور جهان و بیشتر از 2300 مؤسسه در سرتاسر دنیا به ادامه تحصیل بپردازند.

زمان برگزاری آزمون GMAT

این آزمون در هر روز سال بجز یکشنبه ­ها و تعطیلات رسمی برگزار می­ گردد اما در هر سال فقط می­ توانید 5 بار در آن شرکت کنید و تعداد کل دفعات مجاز برای شرکت در این آزمون نیز 8 بار است که برای کسب اطلاعات دقیق تاریخ و روز برگزاری، باید به سایت برگزار کننده­ آزمون مراجعه نمود.

نمره­­ قبولی آزمون GMAT

آزمون GMAT نمره ­ای بین 200 تا 800 دارد که بسته به نوع دانشگاه، نمره­ معیار و تعیین کننده متفاوت خواهد بود و شاید برای دانشگاه­ های برتر در سالی که در این آزمون شرکت می­ کنید، کسب نمره­ 700 نیز کافی نباشد.

زمان اعلام نتایج آزمون GMAT

اعلام نتایج در وب سایت مؤسسه­ GMAC حدود 21 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون به صورت رسمی منتشر شده و می ­توانید از آنها پرینت بگیرید. ضمن اینکه پس از آزمون نیز نمرات غیر رسمی اعلام می­ گردند که با پذیرش آن، نمرات به صورت اتوماتیک برای مؤسسات و دانشگاه­ هایی که از قبل مشخص کرده ­اید ارسال می ­شوند.

نمرات آزمون GMAT تا کی معتبر هستند؟

تا 5 سال نمرات این آزمون معتبر هستند و می­ توانید برای اخذ پذیرش از مؤسسات و دانشگاه ­ها از آنها استفاده کنید.

بخش ­های مختلف آزمون GMAT

آزمون GMAT از 4 بخش تشکیل شده که هر کدام زمانبندی و تعداد سؤالات خود را دارند:

  • بخش اول به نام نگارش تحلیلی یا AWA که در آن صحبت­ های نویسنده را باید به چالش کشید. 30 دقیقه زمان دارید و نمره­ ای بین 0 تا 6 دارد.
  • بخش دوم به نام مهارت محاسباتی با 14 تا 15 سؤال در رابطه­ با کفایت داده و 16 تا 19 سؤال نیز در رابطه با حل مسأله هستند. 62 دقیقه زمان دارید و امتیاز آن بین 0 تا 60 هست.
  • بخش سوم به نام مهارت کلامی با 12 سؤال درک مطلب، 10 سؤال استدلال انتقادی و 14 سؤال نیز در رابطه با تصحیح عبارت خواهد بود که در مجموع نیز 65 دقیقه فرصت دارید. امتیازی بین 0 تا 60 برای این بخش در نظر گرفته شده است.
  • بخش چهارم به نام IR که با 12 سؤال 30 دقیقه نیز فرصت پاسخگویی دارید. نمره­ این بخش هم بین 1 تا 8 است.

هزینه­­­ شرکت در آزمون GMAT

برای ثبت نام باید 250 دلار پرداخت کنید و برای تغییر مرکز آزمون 50 دلار اضافه­ تر باید بپردازید. توجه داشته باشید که اگر تا روز برگزاری آزمون GMAT بیشتر از 7 روز مانده باشد و آن را کنسل کنید تنها 80 دلار برگشت داده خواهد شد اما تا 7 روز مانده به زمان برگزاری پول عودت داده نمی ­شود. تا 24 ساعت مانده به برگزاری نیز نمی­توانید آن را کنسل کنید.

همچنین توجه داشته باشید که برای تغییر تاریخ آزمون در صورتی که بیشتر از 7 روز زمان باقی مانده باشد، 60 دلار اضافه­ تر باید پرداخت شود ولی کمتر از 7 روز، 250 دلار دیگر نیز پرداخت خواهید کرد. البته تا 24 ساعت مانده به برگزاری آزمون، حق تغییر تاریخ آزمون را نخواهید داشت.

آیا امکان اعتراض به نتیجه­ آزمون GMAT وجود دارد؟

تا 6 ماه پس از برگزاری آزمون GMAT فرصت دارید تا نسبت به نتایج آن اعتراض خود را ثبت کنید که هزینه­ آن نیز 45 دلار خواهد بود. نتایج نیز پس از 3 هفته اعلام می ­گردند.

منابع:

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

Translate