آزمون GRE و کاربرد آن برای رشته ­های MBA

آزمون GRE که مخفف Graduate Record Examination است برای سنجش درک منطقی و توانایی تحلیلی داوطلبان برگزار می­ گردد که یکی از پرطرفدارترین آزمون ­های دنیاست. مرکز برگزاری این آزمون به نام (ETS (Educational Testing Service در کشور آمریکا قرار دارد.

هدف از شرکت در آزمون GRE برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر در رشته­ MBA و برخی رشته ­های دیگر در آمریکا و بیش از 160 کشور دنیاست و در هزاران مؤسسه نیز اعتبار دارد و در آنها نیز دارای مرکز آزمون است و از این لحاظ رقیب آزمونی مانند GMAT است.

 

زمان برگزاری آزمون GRE

آزمون GRE به جز تعطیلات رسمی و یکشنبه­ ها در تمامی روزهای سال برگزار می­گردد ولی شما هر 21 روز یکبار و نهایتا 5 بار در سال می­ توانید در آن شرکت کنید. البته اگر مایل باشید در نوع کاغذی این آزمون شرکت کنید فقط در ماه ­های سپتامبر، اکتبر و آوریل امکان شرکت کردن خواهید داشت.

نمره­ قبولی آزمون GRE

آزمون GRE دارای سه بخش بوده که بخش اول با 170 نمره، بخش دوم نیز با 170 نمره و بخش سوم نیز با 6 نمره بارم بندی شده که بخش آخر به صورت جداگانه محاسبه و اعلام می­شود و به همین دلیل نمره­ی کلی آزمون، 340 است.  بسته به نوع دانشگاه و رشته­ انتخابی مثل MBA نمره­ قبولی متفاوت است اما معمولا نمره­ بالای 160 قابل قبول بوده و برای بخش آخر نیز نمره­ 4 از 6 عالی است.

زمان اعلام نتایج آزمون GRE

بین 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون، در سایت ETS می­توانید نتایج را مشاهده کنید که 3 هفته پس از آن نیز نمرات به دانشگاه­ هایی که انتخاب کرده باشید ارسال خواهند شد.

مدت اعتبار آزمون GRE

مهلت استفاده از نمرات این آزمون 5 سال است و این یعنی اعتبار نمرات 5 ساله بوده و تا آن زمان نیازی به تمدید نخواهد داشت مگر اینکه دانشگاه انتخابی نمرات جدیدتری بخواهد.

انواع آزمون GRE و بخش ­های مختلف هر یک

آزمون GRE به دو نوع جنرال و سابجکت تقسیم بندی می­شود که هر کدام بخش­ های خاص خود را دارند. در نوع جنرال بخش­های زیر وجود دارند که بسته به نوع کاغذی و یا کامپیوتری تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی هر کدام نیز متفاوت است.

  • بخش اول یعنی نگارش تحلیلی در نوع کاغذی و کامپیوتری دارای دو بخش با 60 دقیقه زمان پاسخگویی
  • بخش دوم یعنی منطق کلامی در نوع کاغذی دارای 50 سؤال با زمان پاسخگویی 70 دقیقه و در نوع کامپیوتری نیز دارای 40 سؤال با زمان پاسخگویی 60 دقیقه است
  • بخش سوم یعنی منطق ریاضیاتی دارای 50 سؤال و مدت زمان پاسخگویی 80 دقیقه برای فرم کاغذی و برای فرم کامپیوتری نیز 40 سؤال برای مدت زمان 70 دقیقه طراحی شده است.

نکته: هر سال یکی از بخش­ های آزمون GRE در فرم کامپیوتری فاقد نمره است اما مشخص نیست و همچنین بخش تحقیقاتی نیز کاملا متغیر است.

نکته: فرم کاغذی آزمون GRE، سه ساعت و 45 دقیقه و فرم کامپیوتری نیز 3 ساعت و 30 دقیقه طول می­کشد.

نوع Subject آزمون GRE نیز در زمینه­ رشته­ هایی مثل زیست شناسی، ریاضیات، فیزیک، روانشناسی و ادبیات برگزار می ­گردد که هر کدام تعداد سؤالات خاص خود را داشته و زمان کلی آزمون نیز 2 ساعت و 50 دقیقه است.

هزینه­ ثبت نام در آزمون GRE

در نوع جنرال هزینه­ ثبت نام 205 دلار و در نوع سابجکت نیز برای هر موضوع باید 150 دلار پرداخت کنید.

آیا امکان اعتراض به نتیجه­ آزمون GRE وجود دارد؟

تا 3 ماه پس از برگزاری آزمون امکان اعتراض در سایت ETS برای متقاضیان قرار داده شده که برای اعتراض به نمره­ بخش تحلیل نوشتاری 60 دلار و برای دو بخش مربوط به سؤالات ریاضی و واژگان نیز باید 60 دلار به صورت مجزا از بخش اول پرداخت کنید ولی تنها به شرطی که در فرم کاغذی شرکت کرده باشید.

در نوع سابجکت نیز فرایند دقیقا مشابه بوده و هزینه ثبت اعتراض نیز 50 دلار است. نتایج اعتراض برای هر دو فرم نیز تا 4 هفته بعد مشخص خواهند شد.

 

منابع:

https://www.petersons.com/blog/the-gre-test-what-you-need-to-know/

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

Call Now Button