تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا و کانادا، تفاوت ­ها و شباهت ­ها

 

قطعا کسانی که قصد ادامه تحصیل پزشکی در یکی از شاخه­ های این رشته را به همراه دندانپزشکی در کشورهای آمریکا و کانادا داشته باشند کم نیست و قطعا هر سال به تعداد آنها افزوده می­شود مخصوصا برای دانشجویان ایرانی که شرایط پذیرش و ادامه تحصیل برای آنها در کانادا بهترین گزینه است. اما سؤال اینجاست که تفاوت و شباهتی که در پروسه­ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این دو کشور وجود دارد چه مواردی هستند؟

 

1-   در هر دو کشور شانس قبولی در دانشگاه­ های مطرح دنیا و اصطلاحا Top Ranked University را طبق نظام رتبه بندی QS خواهید داشت 

2-  در هر دو مورد به دلیل نیاز به گذراندن رشته­­ تجربی یا زیست شناسی در مقاطع قبلی به عنوان اجبار یا کوتاه­ کردن دوره­ تحصیلی قدری با ایران شباهت دارند. 

3- در کانادا چنانچه قصد تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی را داشته باشید بین 4 تا 5 سال طول می­ کشد که اگر رشته­ قبلی شما مرتبط با زیست شناسی نباشد این مدت زمان به 8 سال هم می­رسد چون باید حتما دوره­ لیسانس زیست شناسی را بگذرانید در غیر این صورت بسته به نوع دانشگاه بین 4 تا 5 سال (بسته به تحصیل فول تایم یا پارت تایم) زمان خواهد برد. 

4- در آمریکا تحصیل در رشته­ زیست شناسی یا سابقه­ مدرک زیست شناسی یک اجبار محسوب می­شود و از هیچ رشته­ دیگری شانس ورود ندارید. 

5-مدت زمانی که طول می­کشد تا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شما در آمریکا به اتمام برسد 7 سال است. 

6- در هر دو کشور شرط ورود به رشته­ های پزشکی و دندانپزشکی در اکثر قریب به اتفاق دانشگاه­ ها شرکت در آزمون MCAT یا Medical College Admission Test و کسب نمره­ قبولی است. 

7- نمره­ حد نصاب تعیین شده برای دریافت پذیرش از دانشگاه ­های پزشکی و دندانپزشکی آمریکا و کانادا، حتی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر است و شبیه به هم نیستند.

 

8- با تحصیل پزشکی  و دندانپزشکی در کانادا به مراتب فرصت­ های شغلی بیشتری نسبت به آمریکا پس از فارغ التحصیلی خواهید داشت.

 

 

منابع:

 

 https://www.themedicportal.com/application-guide/studying-medicine-in-the-usa/

  https://www.medicalstudyguide.com/study-medicine-in-canada.html

  https://www.studyusa.com/en/field-of-study/437/medical-dental

 

 

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

Translate