تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا یکی از مقاصد دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد و رشته های پزشکی در کانادا نیز جزو رشته های پرطرفدار می باشند، همچنین در سراسر کانادا، از میان ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی تنها ۷ دانشگاه به دانشجویان خارجی پذیرش می‌دهد. به همین دلیل، متقاضیان تحصیل در این رشته در کانادا راه دشواری را پیش رو دارند

از طرفی پزشکان در این کشور درآمد بالایی دارند اما تحصیل در این رشته ها برای دانشجویان غیر کانادایی دارای شرایطی می باشد که به بررسی آن می پردازیم :

ابتدا متقاضی باید دوره لیسانس 3 یا 4 ساله را در یکی از رشته های علوم پایه گذرانده و پس از فارغ التحصیل شدن در آزمون ورودی پزشکی این کشور شرکت کند. در صورت قبولی در آزمون می تواند وارد دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی یا داروسازی شده وپس از تحصیل 5 ساله مدرک فارغ التحصیلی خود را در رشته مربوطه دریافت کند.

عموما متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی در کانادا یکی از دو هدف ذیل را دنبال می کنند :

  1. تحصیل دوره پزشکی در کانادا
  2. تحصیل دوره تخصص پزشکی در کانادا

آزمون ورودی پزشکی در کانادا(Test Megeedical College Admission)

آزمون ورودی پزشکی 25 بار در سال و به صورت آنلاین برگزار می شود و مدت آزمون حدود 7 ساعت می باشد که برای قبولی در این آزمون باید امتیاز حداقل 427 از 528 را کسب کنید. هزینه شرکت در این آزمون 310 دلار آمریکا می باشد و نتایج آزمون تا 3 سال اعتبار دارد.

این آزمون شامل بخشهای ذیل می باشد :

مبانی شیمیایی و فیزیکی دستگاه‌های بیولوژیکی – 59 سوال

تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال (CARS)- 53 سوال

مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده – 59 سوال

مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست‌شناختی رفتاری – 59 سوال

در صورت قبولی در این آزمون، متقاضی دوره  آموزشی سه ساله تخصصی را پیش رو خواهد داشت که پس از آن دانشجویان موظف به گذراندن دوره رزیدنتی (CaRMS) خواهند بود که این دوره در پاییز آخرین سال تحصیلی برگزار می شود.

شهریه تحصیل بستگی به ایالت مربوطه دارد اما به طور کلی می توان گفت تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی سالیانه شهریه ای در حدود 20 تا 30 هزار دلار در بر خواهد داشت که برخی دانشگاه ها به دانشجویان خود کمک هزینه ای در حدود 1 تا 50 هزار دلار اعطا می نمایند.

دانشگاه های پزشکی کانادا از بهترین دانشگاه های دنیا می باشند برای نمونه دانشگاه پزشکی تورنتو رتبه 11 در رنکینگ جهانی را دارد. از مهم ترین شروط تحصیل در دانشگاه پزشکی داشتن مدرک آیلتس می باشد که در صورت عدم ارائه این مدرک، دانشجو باید حدود یک یا دو ترم کورس زبان دانشگاه را بگذراند. همچنین برای شرکت در این آزمون داشتن معدل بالای 16 در تمامی سالهای تحصیلی، رزومه خوب و توصیه نامه اساتید می تواند تاثیرگذار باشد.

ازمون ورودی پزشکی در کانادا جهت تخصص

برای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا دو نوع آزمون وجود دارد :

  • MCCQE- Medical Council of Canada Qualifying Examination   (آزمون سنجش دانش علوم پایه)
  • OSCE- Objectiv Structured Clinical Examination    (ازمون مهارت بالینی ایالتی)

از مهم ترین شرایط ادامه تحصیل در تخصص های پزشکی نداشتن گپ تحصیلی زیاد پس از اتمام دوره پزشکی می باشد. متقاضی پس از قبولی در آزمون های موردنظر، ارائه مقالات، گذراندن دوره observer ship  در تخصص مورد نظر و گرفتن توصیه نامه از استاد می تواند وارد دوره های تخصص دانشگاه های کانادا شود. بیشترین ظرفیت تخصص پزشکی در این کشور به ترتیب در زمینه های خانواده، داخلی، پاتولوژی، روانشناسی، اورژانس و اورتوپدی می باشد.

لیست دانشگاه های پزشکی کشور کانادا عبارتنداز:

  • دانشگاه پزشکی انتاریو
  • دانشگاه های پزشکی استان کبک
  • دانشگاه پزشکی منیتوبا
  • دانشگاه پزشکی ساسکاچوان
  • دانشگاه پزشکی استان بریتیش کلمبیا

مزایای تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا

تحصیل رشته های پزشکی در کانادا نسبت به دیگر کشورهای انگلیسی زبان هزینه کمتری دارد همچنین طول مدت فارغ التحصیلی تا گرفتن تخصص پزشکی در کانادا کوتاه تر از کشورهای دیگر از جمله آمریکا می باشد.

از دیگر مزایای دوره های پزشکی در کانادا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی می باشد که این امر با داشتن نمره آیلتس 7 و امتیاز بالا در آزمون ورودی امکان پذیر می باشد.

شما همزمان با تحصیل در رشته پزشکی، اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته خواهید داشت. دانشگاه های پزشکی کانادا مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده و پس از اتمام دوره امکان کار در حوزه پزشکی در ایران نیز وجود دارد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل می توانند با یافتن شغل مناسب و تمام وقت ابتدا ویزای کار دریافت کنند وپس از آن برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

همچنین بسیاری از دانشگاه های پزشکی کانادا خدماتی از قبیل خوابگاه های مناسب دانشجویی و حمل ونقل رایگان بین شهری را به دانشجویان خود ارائه می دهند.

 

 

 

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

Call Now Button