چه کسانی باید به دنبال دریافت تأییدیه­ ZAB برای مهاجرت به آلمان باشند؟

اگر قصد داشته باشید که برای کار یا تحصیل به آلمان مهاجرت کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مدارک تحصیلی شما باید تأییدیه­ ZAB را دریافت کنند تا براساس آن بتوانید برای کار یا تحصیل اقدام کنید.

تأییدیه­ ZAB به آلمانی (Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen) و به انگلیسی (Central Office for Foreign Education) مدرک آموزش عالی خارجی شما را توصیف کرده و مشخص می­ کند که مدرک آموزش عالی شما معادل با کدام مدرک آموزش عالی کشور آلمان بوده و اینکه چطور می‌توان آن را برای اهداف حرفه ­ای و آکادمیک استفاده کرد.

تحت چه شرایطی می­ توان مدارک تحصیلی را برای تأییدیه­ ZAB ارسال کرد؟

برای اینکه بتوانید مدارک تحصیلی خود را برای دریافت تأییدیه­ ZAB ارسال کنید باید از ویژگی ­های زیر برخوردار باشند:

 • باید مدارک آخرین مقطع تحصیلی کاملا تأیید شده و معتبر باشند
 • باید مدرک شما در مؤسسه­ و آموزش عالی کسب شده باشد که در داخل کشور مورد تأیید نیز باشد
 • در صورتی که مدارک دریافت شده توسط شما به شکل بخشی از همکاری بین چند مؤسسه یا دانشگاه دریافت شده باشد، باید تمامی سازمان ­های مرتبط مدرک و مشارکت شما را تأیید کرده باشند

 

 

 

روش دریافت تأییدیه­ ZAB

برای اینکه تأییدیه­ ZAB را دریافت کنید باید مراحل زیر را دنبال کنید (توجه کنید که سایت مدنظر تماما به زبان آلمانی است):

 • به نشانی اینترنتی http://anabin.kmk.org مراجعه کنید
 • در قسمت جستجوی سایت که به آلمانی معادل Suchen هست، کشور و سپس شهر خود را انتخاب کنید. در صورتی که دانشگاه شما در لیست باشد سه حالت وجود دارد.
 • اگر در تب Status علامت H+ درج شده باشد یعنی مدرک شما تأییدیه­ ZAB را دریافت کرده و فقط کافیست پرینت رنگی از این صفحه به سفارت آلمان ببرید. در صورتی که علامت H- درج شده باشد یعنی دانشگاه شما مورد تأیید نبوده و خیلی بعید است تأییدیه­ ZAB بگیرید. اگر هم علامت H+/- ظاهر شد یعنی تصمیم خاصی گرفته نشده و شاید تأییدیه­ ZAB را دریافت کنید.
 • قدم بعدی این است که همین کار را برای مدرک تحصیلی خود انجام دهید. در صورتی که برای مدرک تحصیلی نیز تأییدیه­ ZAB گرفتید کار خاصی لازم نیست انجام دهید و مشابه با کشور مبدأ همان پرینت رنگی کافی است اما اگر H+ نگرفتید و یا اصلا رشته­ شما ذکر نشد باید طبق شرایط و قوانینی که مشخص خواهد شد باید مدارک تحصیلی خود را تأیید کنید.

پروسه­ دریافت تأییدیه­ ZAB برای مدارک تحصیلی

در ابتدا باید در سایت ANABIN از طریق فرمی که داخل آن هست به صورت آنلاین ثبت نام کنید. سپس نسخه­ .pdf آن به ایمیلی که مشخص کرده­ اید ارسال خواهد شد که باید از آن پرینت بگیرید و به همراه مدارکی که توضیح خواهیم داد به همراه امضاء ایمیل کنید.

مدارکی که باید به همراه فایل pdf برای تأییدیه­ ZAB ارسال کنید شامل:

 • مدارک تمامی مقاطع دانشگاهی همراه با ریز نمرات به شکل ترجمه شده به زبان آلمانی به شکلی که مهر دارالترجمه به همراه وزارت دادگستری خورده باشد
 • تأییدیه­ تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی که البته ترجمه­ آن نیاز نیست
 • کپی و ترجمه از تمامی صفحات قرارداد کاری (اگر در اختیار دارید)
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارسال فیش واریزی و دریافت تأییدیه­ آن

نکات مهم:

برای صدور دریافت تأییدیه باید 485 یورو پرداخت کنید که اگر چندین مدرک تحصیلی داشته باشید برای هر کدام از آنها باید 200 یورو اضافه ­تر پرداخت کنید. در صورتی هم که تأییدیه­ ZAB را گم کرده­ باشید برای صدور مجدد آن 200 یورو باید بپردازید.

معمولا پروسه بررسی مدارک بعد از دریافت تأییدیه از فیش واریزی، 3 ماه است.

 

منابع:

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 3   میانگین: 5/5]

Translate