قواعد و شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه چگونه است؟

با توجه به سیاست­ های کنونی کشور ترکیه مبنی بر صدور مجوز کار برای دانشجویان بین المللی که به دنبال شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه هستند، فعلا این امکان برای همه وجود ندارد به جز اینکه به عنوان یک محقق در یک مقطع تحصیلی شرکت کرده باشید که در این صورت دانشگاه چه خصوصی باشد و یا دولتی امکان کار کردن خواهید داشت.

البته رئیس جمهور کشور ترکیه در برنامه پیشرفت تحصیلی و ارتقای علمی دانشگاه­های خود مبنی بر قرارگیری کشور ترکیه در 5 کشور برتر دنیا در آینده­ای نزدیک خبر داده که شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه را نیز بهتر خواهد کرد چرا که یکی از دغدغه­ ها و تمایلات اصلی دانشجویان بین المللی برای کاهش هزینه ­های تحصیلی در هر کشوری اشتغال ضمن تحصیل است که درخواست کار ضمن تحصیل در ترکیه نیز بشدت وجود دارد.

اما ناامید نشوید چرا که فعلا با قانون جدید نیروی کار بین المللی تغییراتی در صدور مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه بوجود آمده که قبلا تحت هیچ شرایطی مجوز اقامت و ویزای تحصیلی به معنای امکان کار و اشتغال دانشجو نبود. با این حال طبق آخرین تغییرات در نظام قانونی اشتغال به کار نیروی بین المللی، دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس یا دکتری ثبت نام کرده باشند می­توانند با دریافت مجوز کار مشغول به کار پاره وقت شوند.

با این حال هنوز این امکان برای دانشجویان دیپلم و یا لیسانس وجود ندارد. مجوز کار داده شده به معنای باطل شدن مجوز تحصیلی و اقامتی نیست بلکه تا حد امکان که به درس دانشجو لطمه­ای زده نشود به صورت پاره وقت و محدود که بسته به شرایط هر فرد حداکثر ساعت کاری در هفته مشخص خواهد شد، امکان اشتغال به کار و کسب درآمد وجود خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز:

  • پاسپورت معتبر
  • فرم قرارداد کاری
  • بیمه سلامت
  • میزان ساعت کاری که از حداکثر مقدار تعیین شده بیشتر نباشد
  • دو قطعه عکس

نکته: کسانی که بسته به نوع رشته دوره­ های انترنی یا کارورزی داشته باشند حتی اگر متقاضی در مقطع لیسانس نیز باشد می­تواند در هر شرکت بین المللی یا هر مکان مرتبط دیگری به کار ضمن تحصیل در ترکیه مشغول شود بدون اینکه نیاز به دریافت مجوز کار داشته باشد.

[adning id=”3152″]

منابع:

 

 

 

برای دریافت مشاوره‌ آنلاین:

بر روی لینک روبرو کلیک کرده، فرم ارزیابی رایگان را به صورت کامل و دقیق پر نموده و منتظر تماس ما از طریق تلفن و یا واتساپ باشید. مشاوران ما پس از بررسی و مطالعه دقیق پروفایل شما، به شما بهترین پیشنهاد را برای مهاجرت خواهند نمود.

لطفاً اگر اطلاعات این مطلب برای شما مفید بود به این مطلب امتیاز دهید...
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

Call Now Button